Komedie - hlavní strana

Vesničko má středisková

Klasická československá komedie
 

Vesničko má středisková

Vesničko má středisková

Československo, 1985, 98min
Příběhy z jedné malé vesničky, která je občas i středisková.

Režie: Jiří Menzel
Scénář: Zdeněk Svěrák
Hudba: Jiří Šust

Hrají: János Bán - Otík; Marián Labuda - Pávek; Zdeněk Svěrák - Malíř; Libuše Šafránková - Jana Turková; Petr Čepek - Josef Turek; Rudolf Hrušínský - doktor; Milena Dvorská - Pávková; Milada Ježková - Hrabětová; Jan Hartl - Václav Kašpar; Jiří Lír - hostinský Bedřich Rambousek; Július Satinský - Štefan; Miloslav Štibich, - Kalina

Česká filmová komedie natočená režisérem Jiřím Menzelem (Slavnosti sněženek) v roce 1985 podle scénáře Zdeňka Svěráka (Jára Cimrman, ležící, spící). Film vypráví příběh mentálně zaostalého chlapce Otíka (János Bán) z vesnice, který pracuje jako závozník. Své místo na vesnici, kde žije spousta svérázných lidiček, má jisté. Ze známého prostředí ho však vytrhnou Pražáci, kteří usilují o jeho domek, a přestěhují ho na anonymní panelové sídliště.
Můžete se tu setkat se svérázným a okouzlujícím doktorem Skružným, řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho závozníkem, mentálně zaostalým Otíkem, ke kterému se Pávek chová jako k vlastnímu, i když mu Otík (János Bán) ve své prostotě připravuje jeden malér za druhým, žárlivým hrubiánem Turkem (Petr Čepek), jeho ženou Janou (Libuše Šafránková - Báječná léta pod psa) a jejím milencem, zootechnikem Kašparem (Jan Hartl - Něžné vlny), akademickým malířem Rybou (Zdeněk Svěrák) a řadou dalších svérázných postaviček obývajících střediskovou obec Křečovice. Jejich osudy se proplétají v řadě komických i poněkud hořkých epizod obalujících hlavní motiv Pávka, který sice po řadě nehod odmítne jezdit s mentálně zaostalým Otíkem, ale pak přece jen nedokáže stát stranou, když pražák Rumlena (Ladislav Županič), který tu má chalupu, zosnuje plán jak se zbavit Otíka Rákosníka, neboť ředitel podniku v němž Rumlena zastává funkci náměstka, projeví zájem o koupi Otíkovy chalupy po rodičích. Když má být Otík kvůli lukrativní nabídce poslán do Prahy, kde by měl pracovat v podniku Kovodřevo a bydlet v paneláku, zasáhne a plán překazí.

Žánr: Komedie
Čsfd Imdb.com

Hodnocení dle csfd.cz: 88 %
Hodnocení dle imdb.com: 83 %

Viděli?
Nějaké přípomínky k filmu? Komentáře.
Komedie:
Sólokapr
Anomalisa
Krotitelé duchů
Četník ze Saint Tropez
Četník ve výslužbě